03154822606
اصول یادگیری بهتر

تا کنون روش های گوناگونی برای یادگیری بهترگفته شده است.اصول یادگیری بهتر را می توان به طور خلاصه به هفت قسمت زیر تقسیم کرد:

1- داشتن هدف

2- حذف عوامل ذهنی مزاحم

3- داشتن محل مناسب

4- مطالعه با فواصل زمانی منظم

5- دقت در مفاهیم کلیدی یا اصلی

6- ایفای نقش معلمی

7- روش بس ختم یا روش (SQ4R)

 

 اصول یادگیری بهتر

 

1- داشتن هدف

مهمترین اصل برای یادگیری بهتر، داشتن هدف است. یعنی هر فردی که قصد دارد موضوعی را مطالعه کند در ابتدا  باید این سئوالها را از خود بپرسد :

یادگیری این مطلب چه فایده ای برای من دارد ؟

چرا می خواهم این موضوع را یاد بگیرم؟

آنچه که مشخص است پاسخ به این سئوالات باعث می شود که علاقه شخص به موضوع یادگیری بیشتر شود و هدف شخص برای یادگیری شکل گیرد. پس اولین نکته و مهمترین نکته پیدا کردن هدف نهایی برای یادگیری است. داشتن هدف، نه تنها در یادگیری بلکه در تمام زندگی مهمترین اصل از زندگی است.

 

2- حذف عوامل ذهنی مزاحم

قبل از شروع مطالعه باید دستور نادیده پنداشتن عوامل ذهنی مزاحمی که خارج از اختیار به ذهن رخنه می کنند، را به ذهن داد ، چرا که عوامل ذهنی مزاحم مانع تمرکز شما برای یادگیری است.

برای  از بین بردن این عوامل ذهنی مزاحم تکنیک جالبی به نام (ignore) را  به شما معرفی می کنم این تکنیک به این شکل می باشد که همیشه باید به یاد داشته باشید که سیستم عامل کامپیوترها در مسیر محاسبات خود برای رسیدن به هدفشان گاهی در سخت افزار حافظه خودشان به مشکل مواجه می شوند که به اصطلاح به آن (bad sector) گویند . سیستم عامل کامپیوتر برای رهایی از این مشکل طوری طراحی شده است که برای خلاص شدن از آن مشکل دستور (ignore) یعنی نادیده پنداشتن مشکل می دهد . که در نهایت باعث می شود کامپیوتر بدون مشکل کار کند. به همین آسانی  

 

3- داشتن محل مناسب

زمانی که قصد یادگیری دارید باید محل مناسب برای مطالعه و یا یادگیری را برای خود پیدا کنید . این بحث یک امر شخصی است و بستگی به عادتهای فردی هر شخص دارد، چرا که امکان داره برخی از افراد مطالعه را در تنهایی دوست داشته باشند و یا برخی افراد مطالعه با دوستان را ترجیح بدهند و یا برخی به این درک رسیدن باشند که با وسیله تکنولوژی آموزشی  بهتر می توانند یاد بگیرند تا اینکه یادگیری  به روش کلاسیک را دنبال کنند.

 

4- مطالعه با فواصل زمانی منظم

برای همه مشخص است مطالعه طولانی مدت باعث خستگی می شود . روانشناسان توصیه میکنند زمان مطالعه رو کم کنید ولی تعداد دفعات آن را اضافه کنید.بگذارید اینطور بگم که اگر شما یک متن رو در ۱۰ تا ۱۰ دقیقه با استراحتی کوتاه بین این فواصل بخوانید نسبت به اینکه ۱۰۰ دقیقه به طور مداوم آن درس رو بخوانید عملکرد بهتری رو از مغزتان شاهد خواهید بود! چرا که مغز برای سنتز پروتئین به زمان نیاز داره و شما با این کار این فرصت رو به مغز خواهید داد.پس زمان های مطالعه رو به زمان های کوتاه ولی متوالی تقسیم کنید در غیر این صورت میزان خستگی و استرس و عدم بازدهی کافی به سراغ شما میاد.

 

5- دقت در مفاهیم کلیدی یا اصلی

در زمان یادگیری همیشه به مفاهیم کلیدی و اصلی دقت کنید و در صورت امکان این نکات کلیدی و اصلی را نشانه گذاری کنید . نشانه گذاری نکات کلیدی  باعث می شود شما در زمان مرور و تکرار به زمان کمتری نیاز داشته باشید تا یادگیری موفق آسان تر و زود تر  شکل گیرد.

 

6- ایفای نقش معلمی

یکی از راه های یادگیری بهتر ایفای نقش معلمی است. وقتی که شما مطالبی را که یاد گرفته اید را به دیگران اشتراک می گذارید مطمئناً تشریح مطالب باعث میشه خودتان در آن عمیق تر نگاه کنید و بهتر یاد بگیرید.

 

7- روش بس ختم یا روش (SQ4R)

روشی است که برای یادگیری بهتر مطالب استفاده می شود و مراحل زیر را شامل می شود:

بررسی کلی، سوال کردن، خواندن، تمرین و مرور.

 بررسی کلی: ابتدا به طور سریع عناوین اصلی، فرعی، سوالات، توضیحات، شکل ها و جدول ها، خلاصه فصل، خود آزمایی و هر چیزی را که جلب توجه می کند، بخوانید.

 سوال: سعی کنید از عناوین، پاراگراف ها، جدول ها و شکل ها، سوالاتی برای خود مطرح کنید و با آنها کنجکاوی خود را برانگزید. بهتر است پاسخ  سوالات را بنویسید و بعد از پایان یادگیری دوباره آنها را از خود بپرسید. جواب دادن به سوال ها به شما نشان می دهد که تسلط کافی بر درس پیدا کرده اید یا خیر.

 خواندن: پس از آنکه کل درس را از نظر گذراندید و برای خود سوال ها یی مطرح کردید به اول درس برگردید و مطالعه دقیق را شروع کنید. هر قسمت را که خواندید با یکی دو جمله خلاصه آنچه را که فهمیدید برای خود خلاصه نویسی کنید.

 تمرین و تکرار: در این مرحله می توانید برای یادگیری بهتر با دوستان دور هم جمع شوید مثل معلم و شاگرد به یکدیگر آموزش دهید و یا بعد از اینکه چند بار مطلب درسی را خواندید برای مادر خودتان توضیح دهید.

 مرور: نباید مطالعه درس ها را به یک روز قبل از امتحان موکول کنید بلکه باید در پایان هفته درس های همان هفته را مرور کنید تا در ذهنتان تثبیت شود.