03154822606
اصول اسرار آمیز یک حافظه ی خوب

برای شرح این مطلب باید از مهارت های لایه ی بیرونی مغزکه خیلی زیاد هم هستند سخن بگوییم .مهارت هایی که امروزه می دانیم به کل لایه ی بیرونی مغز نسبت داده می شوند ، به روش زیر در نیمکره های راست و چپ مغز تقسیم می شوند:

 اصول اسرار آمیز یک حافظه خوب

قشر چپ بیرونی مغز از چنین عملکردهایی پیروی می کند:

1-منطق

2-کلمات

3-فهرست ها

4-اعداد

5-توالی و ترتیب

6-تک بعدی بودن

7-تجزیه و تحلیل

 

 

در اکثر ما ، به طور مشابه ، قشر راست بیرونی مغز ، عملکردهای ذهنی زیر را پردازش می کند:

1-ریتم

2-تخیل

3-رویاپردازی

4-رنگ

5-ُعد

6-آگاهی فضایی

7-گشتالت ( تصویر کلی )

 

نکته ی  مشخص این  است که این دو محدوده با هم در ارتباط هستند و ترکیب توانایی های این دو قشر است که باعث می شود تا انسان حافظه ای بسیار پرقدرت داشته باشد. دانشمندان دریافته اند که بیشتر افراد می توانند از دوطرف مغزشان به طور همزمان استفاده کنند .

 استفاده ی بیشتر از یک طرف مغز ( عملکرد )به نفع طرف دیگر( عملکرد) است. مثلاً یافته ها نشان می دهد که مطالعه ی موسیقی به مطالعه ی ریاضیات کمک می کند و برعکس و همچنین مطالعه ی ابعاد به مطالعه ی ریاضیات و مطالعه ی ریاضیات برای ترسیم ابعاد به مغز کمک می کند و... به طور مشابه یافته ها نشان داده اند  که اگر شخصی از بیشترین بخش های این مناطق استفاده کند ؛ کل حافظه ی او تواناتر خواهد شد و در نتیجه کل فرایند مفیدتر است. {1}

 

 پس مهم نیست که چه چیزهایی به شما آموزش داده‌اند ، هر کدام از این قابلیت ها در بخش نهفته‌ای در درون شما منتظر رها شدن است .

 

اصول حافظه

 

اصول مربوط به حافظه ای که وضع شده دقیقاً با اطلاعات عملکردهای مغز انسان در قشر نیمکره های چپ و راست مغز مطابقت دارد. برای خوب به خاطر آوردن باید تمام جنبه های حافظه تان را در نظر بگیرید.برای اینکه خوب به یاد بیاورید، باید دوازده اصل حافظه ای زیر را در دورنمای پیوندی و ارتباطی ذهنتان بگنجانید:

 

1-جابه جایی حسی ( حس گرایی )

حس گرایی به ترکیب حس ها اشاره می کند . اکثر حافظه های طبیعی و بزرگ ، تمام فنون مهم تقویت حافظه و حساسیت فزاینده ای را در هر کدام از حس هایشان توسعه داده اند و سپس این حس ها را برای ایجاد قدرت یادآوری افزایش داده ، با هم ترکیب کرده اند.

 

یافته ها نشان می دهند که برای توسعه ی حافظه ، حساسیت بیش از پیش  و پرورش منظم حس های زیر ضروری است :

الف)بینایی   ،   ب) شنوایی      ،   ج) بویایی     ،   د) چشایی      ،   ه) لامسه

و) حس جنبش در ماهیچه و آگاهی شما از موقعیت بدنی و جنبش فضا

 

2-حرکت

در هر تصویر از تقویت کننده های حافظه ، حرکت ، محدوده ی عظیم دیگری از احتمالات را برای برقراری ارتباط و در نتیجه یاد آوری آن تصویر به مغز شما اضافه می کند . از ریتم هم به عنوان قسمت فرعی حرکت در تصاویر حافظه تان استفاده می کنید . هر چه ریتم و تنوع آن در تصویر ذهنی تان بیشتر باشد،برجسته تر خواهند بود ، بنابراین آنها را بیشتر به خاطر خواهید آورد.

 

3-پیوند

هر چه را که دوست دارید حفظ کنید ، فقط اطمینان حاصل کنید که آنرا با چیز ثابتی در محیط ذهنیتان ارتباط یا پیوند داده اید ؛یعنی سیستم گیره ای ؛ مثلاً عدد یک را به قلم ربط دهید .

 

4-جنسیت

همه ی ما در این زمینه حافظه ی خوبی داریم . از آن استفاده کنید .

 

5-شوخی

هر چه تصاویرتان را خنده دار تر ، مضحک تر ، مسخره تر و غیر واقعی تر بسازید ، فراموش نشدنی تر خواهند بود. از حافظه تان لذت ببرید .

 

6-تخیل

تخیل , سرچشمه حافظ شماست .انیشتین می گفت " تخیل از دانش هم مهم تر است " . چون دانش محدود است ، در حالی که تخیل تمام هستی را در بر می گیرد ، پیشرفت را ترغیب می کند و تکامل را می آفریند .هر چه بیشتر قوه ی تخیل زنده تان را در زمینه ی حافظه به کار بگیرید ؛ حافظه ی بهتری خواهید داشت .(اصول حافظه)

 

7-عدد

عددگذاری به اصل نظم وترتیب ،دقت و کارایی بیشتری می بخشد .

 

8-نمادگرایی

جایگزین کردن یک تصویر معنادارتر، برای مفهومی عادی ،خسته کننده یا انتزاعی ،احتمال به خاطر آوردن یا استفاده ازنمادهای سنتی مثل علامت توقف یا لامپ روشن را افزایش می دهد.

 

9-رنگ

هروقت برایتان امکان پذیرباشد از طیف کامل رنگین کمان (رنگ های شاد یا ماژیک شبرنگ ) استفاده کنید تا ایده هایتان را "رنگی تر"و در نتیجه به یادماندنی ترکنید.

 

10-نظم وترتیب

نظم یا ترتیب در ترکیب با اصول دیگر ،منبع بسیار سریع تری را امکان پذیر می کند و احتمال "دستیابی اتفاقی" به اطلاعات را در مغز افزایش می دهد .

کوچک به بزرگ ،گروه بندی با رنگ ها ،تقسیم بندی از نظر طبقه و اجتماع درجه بندی شده ؛ مثال هایی ازاین اصل هستند.

 

11-تصاویر مثبت

در اغلب اوقات ،یافته ها نشان می دهند که تصاویر مثبت و خوشایند برای حافظه مناسب تر هستند چون باعث می شوند که مغز برای بازگشت به آن تصاویر تمایل بیشتری داشته باشد . در مورد بعضی از تصاویر منفی خاص،حتی اگر تمام اصول بالا را به کار بگیریم ،اگر چه به نوبه ی خود "به یادماندنی" هستند، اما ممکن است توسط مغز مسدود شوند ؛چون از نظر مغز ،بازگشت به چنین تصاویری ناخوشایند خواهد بود.

 

12-مبالغه

در تمام تصاویرتان (بزرگی وکوچکی)،شکل و صدا ودر نتیجه در قابلیت حفظ کردن ،مبالغه کنید.

 

کلمات تصویری کلیدی حافظه

 

در هر سیستم حافظه یک کلمه کلیدی وجود دارد . این کلمه همان " کلمه کلیدی حافظه " است که در آن میخ ثابتی وجود دارد و موضوعات دیگری را که می خواهید به خاطر آورید ، به آن آویزان خواهید کرد. این کلمه ی بسیار مهم حافظه طوری ایجاد شده است که یک " کلمه ی تصویری " باشد که با استفاده از سیستم حافظه باید تصویر یا عکس را در حافظه ی شخص تولید کرد . بنابراین عبارت " کلمه تصویری کلیدی حافظه " ایجاد شده است .

 

تک موضوعی

در سیستم فوق العاده پیچیده ی اصول حافظه متوجه اهمیت حصول اطمینان از تصاویری که در ذهنتان ساخته اید , شدید که فقط شامل موضوعاتی می شود که می خواهید به یاد آورید و آن تصاویر / کلمات را باید با تصاویر کلیدی حافظه پیوند یا ارتباط دهید . ارتباط های بین تصاویر اصلی سیستم حافظه شما و موضوعاتی که دوست دارید به خاطر آورید تا حد امکان باید اساسی ، خالص و ساده باشند.

 

شاید بتوان این فرایند را با روش های زیر انجام داد :

1-تقسیم کردن موضوعات

2-ترکیب کردن موضوعات

3-قراردادن موضوعات در رأس همدیگر

4-قرار دادن زیر موضوعات

5-قرار دادن درون موضوعات

6-جایگزین کردن مطالب با هم

 7-قرار دادن مطالب در موقعیت های جدید

8-به هم بافتن موضوعات

9-به هم پیچیدن موضوعات

10-به صحبت واداشتن مطالب

11-به حرکت واداشتن مطالب

12-شرکت دادن رنگ ، بو و عمل با هم

 

قابل ذکر است، اگر اصول و تکنیک های تقویت حافظه را به درستی به کار بگیرید ، نه تنها بخش هایی از حافظه تان که در این جا به آن اشاره شد ، پیشرفت خواهد کرد ، بلکه خلاقیت تان به شدت افزایش خواهد یافت.{2}

منابع

{1} کتاب ذهن برتر - نویسنده : تونی بازان - ترجمه : فرزانه حامدی ، طیبه رفیعی - ناشر  انتشارات بوکتاب صفحه 53-54

{2} کتاب ذهن برتر - نویسنده : تونی بازان - ترجمه : فرزانه حامدی ، طیبه رفیعی - ناشر  انتشارات بوکتاب صفحه 56 -62

 

 

 

 

 

مالکیت فکری مطالب سایت زود یاد ثبت رسمی شده است .

استفاده از مطالب سایت، برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلا مانع است.