03154822606
نقش گوش دادن در مهارت زبانی

باید دانست فرایند یادگیری زبان , بدون پرورش دادن مهارت گوش دادن موفقیت زیادی نخواهد داشت .

 

گوش دادن در واقع اولین مهارت زبانی است که کودک در جریان رشد خود فرا می گیرد. اصولاً باید گفت کودکان با گوش دادن وارد عرصه ی تعاملات اجتماعی می شوند . آنها ابتدا گوش دادن را می آموزند , سپس صحبت کردن ، خواندن و نوشتن را فرا می گیرند .( به همین دلیل کودکان ناشنوا یا کم شنوا امکان صحبت کردن به صورت صحیح را ندارند ) بنابراین می توان گوش دادن را یکی از مهارتهای اصلی و شالوده ی سایر مهارتهای زبانی دانست .

نقش گوش دادن مهارت زبانی

زبان شناسان معمولاً بین شنیدن و گوش دادن تمایز قائل می شوند . شنیدن امری طبیعی است و نیاز به یادگیری ندارد ولی گوش دادن مهارتی است که خود دارای خرده مهارتی قابل یادگیری است . در واقع شنیدن فعالیتی زیستی (جسمی) و گوش دادن فرایندی ذهنی است . هارجی و همکارانش معتقدند ما همان طور که با چشمان خود می بینیم ولی با مغزمان می خوانیم ، همان طور هم گوشهایمان می شنویم ، اما با مغزمان گوش می دهیم . ما برای " دیدن" نیازی به یادگیری نداریم اما خواندن را می آموزیم . با این تعبیر برای شنیدن نیازی به یادگیری نیست ، اما " گوش دادن را باید یاد بگیریم ".

گوش دادن عبارت است از : فرایند شنیدن ، انتخاب و جذب و سازماندهی شنیده ها ، به خاطر سپردن ، و ارائه کنش مشخص به این محرک های شنیداری و غیر کلامی

 

مهارت گوش دادن دارای چهار مرحله متوالی است :

شنیدن : احساس اصوات زبان و تمییز دادن واج ها ، واژه ها و جمله ها

دقت و تمرکز مداوم حواس : تداوم تمرکز بر پیام و منبع پیام ( در مورد مکالمه ی چهره به چهره ,  مشاهده حرکات غیر کلامی گوینده )

دریافت پیام : فهم و ادراک اولیه پیام , شامل درک معنای واژه ها و جمله ها و علائم غیر کلامی و فرازبانی .

تعبیر پیام : پردازش و جذب نهایی منظور گوینده .{1}

به طور خلاصه گوش دادن در مهارت زبانی نقش مهمی دارد و همانطور که قبلاً گفته شد برخی از افراد حافظه شنيداري (سمعي) در وجودشان قوی تر و بهتر عمل می کند . این افراد با گوش دادن مطالب را بهتر یاد می گیرند .

 

منبع : {1}کتاب زبان آموزی نویسنده : دکتر بهمن زندی – تهران :سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت) مرکز تحقیق و توسعه علوم انسانی چاپ دوازدهم 1391 –صفحات 37 – 38

 

 

 

 

مالکیت فکری مطالب سایت زود یاد ثبت رسمی شده است .

استفاده از مطالب سایت، برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلا مانع است.