03154822606
یادگیری موفق با استفاده ی درست از روشهاي مطالعه

از آنجا که  هدف برنامه آموزشي زود یاد یادگیری موفق، سریع و آسان حفظ لغات زبان انگلیسی است ، ما در اینجا به چگونگی یادگیری موفق با استفاده ی درست از روشهای حفظ لغات زبان انگلیسی می پردازیم و یا به این پرسش ( چطور لغات زبان انگلیسی را بهتر یاد بگیریم ؟ ) می پردازیم .

 

 یادگیری موفق با استفاده درست از روشهای مطالعه

حفظ آسان کلمات زبان انگلیسی :

به خاطر سپردن کلمات زبان انگلیسی می تواند یکی از بخش های خسته کننده در فراگیری زبان باشد. تاکنون اساتید و نویسندگان فراوانی  ،روشهای مختلفی برای سرعت بخشیدن به حفظ لغات زبان انگلیسی نام برده اند که آن ها را به دو دسته می توان تقسیم بندی کرد :

الف ) راهکارها یا روشهایی که می توان برای همه ی لغات زبان انگلیسی استفاده کرد.

 

ب ) راهکار ها یا روشهایی که تنها می توان بخشی از لغات زبان انگلیسی را حفظ کرد .قابل ذکر است که با به کارگیری و استفاده ی درست از مجموع این روشها می توان تمام لغات زبان انگلیسی ( لغات زبان خارجی ) را حفظ نمود.

 

در ادامه به تشریح بعضی از این روش ها می پردازیم :

الف ) راهکارها یا روشهایی که می توان برای همه ی لغات زبان انگلیسی استفاده کرد.

1-جعبه لایتنر

جعبه ی لایتنر  ، روشی است برای حفظ کردن لغات که در آن به کمک یک سری کارتهای نمایش(Flash cards) و تکرار آنها به یادگیری لغات می پردازید. روش کار بدین صورت است که یک دسته کارت مقوایی- به اندازه‌ای که در جیب جا شوند- تهیه می‌کنید، در یک روی آن لغت انگلیسی را می‌نویسید و در سمت دیگر کارت معنی آن را به فارسی وارد می‌کنید. همانطور که کارتها را مرور می‌کنید، لغتها را به دو دسته تقسیم می‌کنید: لغاتی که معنی آن را فوراً به خاطر می‌آورید و آنهایی که به راحتی نمی‌توانید معنی آن را به خاطر آورید و به مرور لغتهایی که هنوز به آنها تسلط پیدا نکرده‌اید، آنقدر ادامه می‌دهید تا اینکه مطمئن شوید آنها را به خوبی یاد گرفته‌اید.

2-دفتر لغت

در این روش سفارش می شود حتماً یک دفتر لغت مناسب تهیه کنید و هر موقع که به لغت جدیدی برخوردید آن را در دفترتان یادداشت کنید. فقط به نوشتن لغت و معنی آن اکتفا نکنید. به طورمثال شما می توانید ؛ توضیح انگلیسی معنی لغت، مترادف ها، متضادها، تصاویر، جملات نمونه (به انگلیسی)، علائم فونتیک، نوع کلمه (اسم، فعل و ...)، نکات گرامری (قابل شمارش، غیرقابل شمارش و ...)، کلمات هم خانواده و ... یاداشت کنید.

3-مطالعه آزاد

در این روش گفته شده شما می‌توانید دایره ی لغات خود را با مطالعه آزاد متن‌های انگلیسی (داستانهای کوتاه، اخبار و مقالات و ...) افزایش دهید، ولی نکته قابل توجه در این روش این است که باید از قبل ، لغات و هم خانواده‌های زیادی را فرا گرفته باشید تا این توانایی را که معنی دقیق لغات را با توجه به متن آن پیدا کنید به دست بیاورید.

 

4-تکرار، تکرار و تکرار!

 

در این روش به تکرار زیاد لغات و معنی با صدای بلند توصیه می شود .

 

5-طبقه‌بندی لغات

 

با طبقه‌بندی کردن لغات،به خاطر سپردن آنها راحت‌تر می‌شود. طبقه بندی هایی مثل میوه ها ، رنگها ، افعال ، صفات و...

 

 

6-ضبط کردن

 

در این روش تلفظ و معنی کلمات با  کمک ضبط صدای خود و گوش کردن به آن وتکرار به شیوه ی  بلند خوانی به حافظه سپرده می شود.

 

ب ) راهکار ها یا روش هایی که تنها می توان بخشی از لغات زبان انگلیسی را حفظ کرد:

 

A– ریشه جویی (etymology ) : برخی از لغات را می توان با پیدا کردن یا فهمیدن  ریشه ی آن به خاطر سپرد.

مثل :

 monthly       به معنی ماهیانه  ،  ریشه کلمه  :monthکه  به معنی  برج یا ماه است .

 

Worker        به معنی کارگر ، ریشه کلمه   :workکه به معنی کار یا کار کردن است.

 

 

B- برخی از لغات زبان انگلیسی در زبان فارسی وارد شده اند.پر واضح است که برای حفظ این لغات ما مشکلی نداریم .

 مثل : تاکسی ، بانک ،پارك، اینترنت ، پست ، اورجینال ، اکسیژن و...

 

C– تصویر سازی ذهنی 

دانشمندان علم روان شناسی در دهه های اخیر , تعاریف مختلفی از تصویر سازی ذهنی ارائه داده اند, از جمله می توان به تصویر سازی ذهن به عنوان استفاده از حواس به منظور باز آفرینی یک تجربه در ذهن اشاره کرد .

برای تصویر سازی ذهن هر تعریفی که از آن ارائه بدهیم به دو نتیجه می رسیم :

1-تصویری که در ذهن ساخته می شود ؛ واقعیتی است که در جهان وجود دارد.

2- تصویری  بدیع که در جهان وجود خارجی ندارد ولی ما بر اساس تجربه و برداشت شخصی خود خلق می کنیم که به این عمل  سمبول گیری نیز می گویند .

گروهی معتقدند تصویر ذهنی برداشتی از تصاویر ذخیره شده در مغزاست ،هرچند گروهی دیگر نیز معتقدند چیزی به نام تصویر ذهنی وجود ندارد . آنچه تصویر ذهنی به نظر می رسد حاصل تفکر است.

به هر حال هر دو گروه معتقدند ؛ تصویر ذهنی کاملاً شبیه به واقعیت های بیرونی است . همانطور که ارسطو گفته : تفکر بدون تصویر ذهنی غیر ممکن است.

در روش تصویر سازی ذهنی ، شما یک لغت انگلیسی را با یک لغت فارسی که تلفظ یا املای مشابهی دارد، به نحوی مرتبط می کنید که الزاماً از لحاظ معنایی با هم ارتباطی ندارند. هدف، در اینجا ایجاد یک ارتباط تصویری بین تلفظ واژه و معنی آن است. قابل ذکر است در این روش کلماتی که تصویر ندارند ، سمبول گیری می کنند .

 

تصویر سازی ذهنی خود با چندین روش امکان پذیر است :

1-تصویر سازی با شبیه سازی

ابتدا لغت را چندین بار تکرار می کنیم  و سپس با دقت در لغت به این مطلب دقیق می شویم که با اندیشیدن به این لغت چه لغتی در زبان خودمان به ذهنمان خطور می کندکه تصویری داشته باشد . در آخر تصویر معنی را با تصویر لغت مورد نظر پیوند می دهیم  و آن را به خاطر می سپاریم .به عنوان مثال:

 

اگر شما برای اولین بار به لغت talk (تاک: به معنی گفتگو) برخوردید، متوجه می‌شوید که تلفظ آن شبیه تاک (درخت انگور ) در فارسی است. بنابراین می‌توانید در ذهنتان مجسم کنید دو نفری را در حال گفتگو در مورد درخت انگور یا تاک هستند!

نکته اینجاست که در این روش برای کلمات بزرگتر  از روش تکه تکه کردن استفاده می کنند.

 

2-تصویریابی بین شکل حروف لغت زبان انگلیسی با معانی آن لغت . به عنوان مثال:

اگر شما برای اولین بار به لغت our ( آور: به معنی مال ما ) برخوردید، می توانید در  ذهنتان مجسم کنید ؛ چندین نفر با گرفتن دستهای هم شکل O را درست کرده اند و می گویند:آور مال ما است.

 

3-برچسب زنی

برچسب زدن یا نوشتن لغت بر روی تصویر لغت در ذهن را می گویند. به عنوان مثال:

 

اگر شما برای اولین بار به لغت school( سکول: به معنی مدرسه ) برخوردید ، می توانید در ذهنتان مدرسه ای را که بالای آن لغت school نوشته شده ؛مجسم کنید.

 

D- ریتم یا آهنگ سازی

در این روش تلفظ لغت را در شعریا ریتمی موزون به جای معنی آن لغت وارد می کنیم . به عنوان مثال :

اگر شما برای اولین بار به لغتold ( اُلد : به معنی پیر ) برخوردید ، می توانید در ذهنتان این ضرب المثل را بگویید :

سر اُلدی(old) و معرکه گیری !

E- کاربرد در جملات آسان زبان انگلیسی

برخی از لغات زبان انگلیسی را می توان  به همراه کاربرد در جملات آسان زبان انگلیسی حفظ کرد به عنوان مثال :

اگر شما برای اولین بار به لغتmeet ( میت : به معنی برخورد كردن‌) برخوردید ،

می توانید آن را  با کاربردن در جمله ی آسان nice to meet you  معنی meet  را یاد بگیرید .{1}

 

از طرف روان شناسان توصیه شده که برای بهبود کارایی و اثر بخشی  یادگیری بهتر ، یادگیری از چندین راه مختلف باشد . به این معنی که سعی کنید یادگیری را از چند راه مختلف انجام دهید . مثلاً به جای آن که تنها از طریق گوش کردن به یک وسیله ی  پخش صدا به یادگیری لغات بپردازید ( یادگیری شنیداری ) ، راه دیگری برای تمرین و مرور و تکرار اطلاعات ، هم به صورت کلامی و هم دیداری بیابید، ازآن یادداشت بردارید ، تصویر سازی ذهنی کنید . با یادگیری از چند راه مختلف ، در واقع به استحکام بخشیدن بیشتر اطلاعات در ذهنتان کمک خواهید کرد . هر چه در ناحیه های بیشتری از مغز ، اطلاعات درباره ی یک موضوع ذخیره شده باشد ، ارتباطات درونی بیشتری برقرار می شود. این افزونندگی اطلاعات بدین معنی است که با در دست داشتن یک سرنخ واحد ، امکان بیشتری برای استخراج اطلاعات از ناحیه های مختلف حافظه وجود خواهد داشت . 

 

منابع

{1} کتاب حفظ آسان واژگان انگلیسی   نویسنده : مرتضی جاوید.

 

 

 

مالکیت فکری مطالب سایت زود یاد ثبت رسمی شده است .

استفاده از مطالب سایت، برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلا مانع است .