03154822606
یادگیری موفق با علاقه

وقتی شما به موضوعی علاقه داشته باشید ، خود به خود به آن توجه بیشتری می کنید ، بیشتر دقت می کنید و به راحتی حفظ می کنید و بعداً هم خیلی راحت به خاطر می آورید.

بی شک مهمترین شرط در تمرکز حواس ، علاقه است و اساساً تمرکز حواس و حافظه ، لازم و ملزوم یکدیگرند.

هر چه علاقه فرد به یک موضوع بیشتر باشد ، تمرکز فکری و مرور ذهنی او بیشتر است . در چنین حالتی طبیعی است که به خاطر سپاری وی درباره آن موضوع بهتر است و هر چه به خاطر سپاری بهتر باشد ، یاد آوری سریع تر است.

طبیعی است یاد آوری سریع تر مشروط به علاقه است وتا علاقه نباشد , تمرکز نیز وجود نخواهد داشت و تا تمرکز نباشد ، حافظه نیست و تا ذهن آماده نباشد ، یادگیری موفق فراهم نخواهد بود. لذا می بینیم که بنیان تمام موفقیت های تحصیلی و همچنین شغلی و دیگر موفقیت ها هما ن علاقه است .

علاقمندی شما ، مطمئنا پیشرفت و موفقیت را در پی خواهد داشت .

سؤالی که اکنون در ذهن شما ایجاد شده این است که ، شما مجبورید درس ها و یا مطالبی را بخوانید که به آنها هیچ علاقه ای ندارید و واقعاً نمی دانید با این بی علاقگی و در نتیجه عدم تمرکز و به تبع آن  عدم یادگیری در آن درس چه کار کنید . به هر حال هر کس ممکن است از یک یا چند درس اصلاً خوشش نیاید , اما با وجود این بی علاقگی، ضرورت ایجاد علاقه را هم احساس می کند.

در کل برخی افراد ,گاه احساس نیازبرای یادگیری  جای علاقه را می گیرد ،  به این افراد توصیه می شود احساس نیاز خود را به علاقه تبدیل کنند تا از فرآیند یادگیری بهتری برخوردار باشند .

حال این سئوال مطرح می شود که راه تبدیل انگیزه به علاقه چیست ؟

به احتمال قوی مهمترین راه ایجاد علاقه ، کسب اطلاعات اولیه در باره موضوع مورد نظر است. هرچه اطلاعات اولیه ی شما و یا دانسته های ابتدایی شما در زمینه ی موضوع بیشتر باشد , خود به خود کشش بیشتری برای یادگیری آن خواهید داشت . در نتیجه تمرکز بهتری در آن کسب خواهید کرد . این همان ارتباط علاقه و میل به یادگیری است.

هر چه می توانید اطلاعات اولیه و سطحی خود را افزیش دهید، چه این اطلاعات در راستای موضوع باشند و یا نباشند . مثلاً ، برای یادگیری عکاسی دیجیتال قبل از این که کار با دوربین دیجیتال و نرم افزارهای ویرایش تصویر را یاد بگیرید  ، لازم است به کسب اطلاعات اولیه و ابتدایی درباره هنر عکاسی و دیجیتال بپردازید ، اگر چه این مطالب پیش پا افتاده و سطحی به نظر می رسند ، اما شور و شوق و میل به فراگیری و در نتیجه تمرکز حواس شما را افزیش خواهد داد.

باید به خاطر داشته باشید هر مطلب را نمی توان به عنوان اطلاعات اولیه حساب کرد . باید به یاد داشته باشید که اطلاعات اولیه قرار است در ما شور و شوق و رغبت ایجاد کند و ما را به فراگیری بیشتر وادار کند . {1}

در زیر مجموعه این مطالب ،  اطلاعاتی اولیه در جهت علاقمند شدن به یادگیری لغات زبان انگلیسی آمده است، که شما را تشویق به مطالعه آنها می کنیم.

منبع{1} بر گرفته از کتاب مطالعه موفق با تمرکز/سید مجتبی حورایی .خواندن کامل مطالعه این کتاب را به همه دوستان پیشنهاد می کنم.

 

 

مالکیت فکری مطالب سایت زود یاد ثبت رسمی شده است .

استفاده از مطالب سایت، برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلا مانع است .